Mnoho klientů tápe, jaké oblečení si sebou na focení zabalit. Před každou návštěvou Vám vždy zasílám základní doporučení, co všechno s sebou přivézt. A pokud by to nestačilo, můžete další inspiraci najít třeba i v tomto článku. Zde jsem se rozhodla podělit o pár fíglů, které by při rozhodování mohly pomoci. Zároveň pro Vás průběžně sbírám nejrůznější tipy a triky.

V případě zájmu na ně můžete mrknout na http://www.pinterest.com/zuzanalhotska/clothing-tips-for-photography/

1. Jak se sladit dohromady?

Někdy to není jen tak...
U ateliérové fotografie je jednobarevnost a jednoduchost žádoucí a bílá a černá jsou skvělým základem, u focení v exteriéru je na místě trochu vynalézavosti. Časy, kdy vrchol módní kreativity byla rodinka v tričkách s proužkem odlišných barev doplněná různými odstíny modrých džínů, jsou dávno pryč. Stejně tak uniforma v podobně jednobarevného trika s límečkem pro všechny členy rodiny není úplně to pravé ořechové. Občas se mi stane, že se na mne před focením obrátí nadšená maminka s tím,že se jí podařil sehnat úžasný sportovní komplet pro celou rodinu, jeden model ve čtyřech velikostech a já pak tápu, jak nezkazit její velkou radost a zároveň zajistit, že kromě tohoto kompletu bude sladění rodinného oblečení přeci jenom více vynalézavější...
Sestřičky ve stejných šatičkách různých velikostí sice můžou být roztomilé /a abych to trochu zkomplikovala, tak v některých případech můžou opravdu vypadat dobře/, ale v naprosté většině případů to nebude mít prostě ten správný "šmrnc"...Zas taková věda to ale není, pokud se trošku zamyslíte, určitě v šatníku vyberete ty správné kousky, které společně provětráme. Ideální je, zvolit několik barev, které se budou prolínat oblečením všech rodinných příslušníků.

Níže naleznete pro lepší představu několik variant a kombinací.

VARIANTA I - 1 DOMINANTNÍ BARVA

Můžete zvolit jednu dominantnější barvu, kterou následně uplatníte na všech nebo i jen několika členech rodiny /maminky top, tatínkova kravata, šaty holčičky.../, ostatní oblečení bude může být třeba pak v jemnějších a neutrálnějších barevných tónech. Na fotkách níže je dominantní barvou sytě růžová, ostatní oblečení je pak v odstínech hnědé, případně bílé.

VARIANTA II - DOMINANTNÍ OBLEČENÍ

Další možností je zvolit oblečení jednoho člena rodiny, které bude dominantní, zatímco oblečení ostatních bude mnohem jednodušší. Z dominatního oblečení pak můžete vycházet. Například pestré barvy na šatech maminky nebo dcerky mohou být použity na oblečení či doplňcích (pásku, botech, kravatě, šátku...) ostatních členů rodiny.

VARIANTA III - BÍLÁ VARIANTA

Jednoduchá bílá varianta, v žádném případě bílou barvu nezatracuji ani pro venkovní focení, naopak ji mám sama snad úplně nejraději. Pouze se přimlouvám o její větší rafinovanost a "neodfláknutí" bílými tričky a džínami pro všechny". Je to přesně ten správný čas na provětrání maminčiných krajkovaných šatů či sukně. Že na nich vypadají úžasně červené dřevěné korále, nebo i ty decentnější přírodní? No samozřejmě, nezapomeňte je přibalit! A slamáky pro celou celou rodinu nebo aspoň pro hlavu rodiny. Nebojte se režných košilí v přírodních tónech, vypadají výborně!

2. Co si obout?

V ateliéru fotím naboso, venku je to již rozmanitější, i když bosá noha na letní rozkvetlé louce nevypadá také vůbec špatně /jen je třeba počítat s tím, že se může ušpinit :-), někdy opravdu notně/. Určitě doporučuji pohodlné boty, pokud bude nutné někam popojít, a zároveň přibalit nějaké pěkné boty k oblečení ladící. Nebojte se bot barevných /např. barevné kecky "číny" vypadají na fotkách výborně, ale ani elegantních lodiček, sandálů či kozaček. U dětí vypadají parádně překvapivě třeba i holínky :-).

3. Doplňky a hračky

Volbou vhodných doplňků můžete výborně podtrhnout styl Vašeho oděvu, pokud jsou vhodně zvolené dokážou i z obyčejného oblečení vytvořit parání outfit, ať se již jedná o pásky, šátka, kravaty, klobouky, čelenky, deštníky či paraplíčka. Promyslete, zda Vaše obvyklé zlaté či stříbrné šperky či hodinky nevyměnit tentokrát za něco neobvyklého /např. květinu do vlasů či klopy.../, pokud se jich nechcete vzdát úplně, minimalizujte alespoň jejich množství...

Pro holčičky průběžně doplňuji svou sbírku čelenek s látkovými květinami a ozdoby do vlasů, ale ze všeho nejraději využívám doplňky, které rostou kolem nás. Věnečky z jeřabin, obilí či lučního kvítí už ozdobily nejednu malou vílu či její maminku. Kvetoucí šeřík či louka plná kopretin je také něco, čemu /trochu s černým svědomím/ opravdu nikdy neodolám. Fotky dětí trhajících luční kvítí nebo nadšeně rozfoukávají padáky odkvetlých pampelišek patří k mým nejoblíbenějším.

I hračky či jiné pomůcky můžou být při focení skvělým doplňkem, Co se hraček týče, spíše než plast a pestrobarevné plyšáky doporučuji vzít s sebou na focení hračky s retro nádechem / např. dřevěný vláček místo plastového auta, hnědého retro medvídka místo kočky Hello Kitty, dřevěný míč místo plastové pistolky/. Ale jsem sama maminka, takže vím, jak nevyzpytalná jsou přání a rozmary dětí, vezměte s sebou tedy prosím cokoliv, o čem je Vám známo, že Vaše dítko uvede do dobré nálady. U malinkých dětí pro upoutání pozornosti výborně poslouží různá chrastítka či zvukové hračky... Bublifuk je evergreen, který ve většině případů /a správném větru/ také nezklame.

4. Duch a téma focení

Pokud je nějaké téma, které byste rádi při rodiném focení naplnili, neváhejte se o ně podělit. Chcete se proměnit ve víly a tančit na rozkvetlé louce? Proč ne! Máte rádi slunečnice nebo vlčí máky? zkusíme tedy naše focení naplánovat tak, abychom se trefili do správného časového období. Chcete pojmout focení trochu sportovněji a být více akční? Můžete hrát na strništi tenis starými tenisovými raketami, skákat přes švihadlo nebo tancovat...
A kdy jste naposledy jako rodina pousteli draka?

 

 

 

5. Co můžeme očekávat od  dětí v různém věku

  • Novorozenci (do 14 dnů věku, ideálně do 10dnů) - v tomto věku se fotí miminka spící (poté co tvrdě usnou v maminčině náučí), polohování a manipulace při focení je tak neobtěžuje. Uspávání je samozřejmě velice časově náročné. Novorozenecké focení tak nezřídka trvá 3-5 hodin (i 6ti hodinnové focení není zas tak velkou výjimkou. Zvažte, zda nebude pro miminko nejlepší fotit přímo u Vás doma. Teplota prostředí je velice důležitá. U ateliérového focení vždy používám přímotop. I úplně malá miminka lze fotit venku, ideálně při teplotách nad 26 stupňů. Fotit lze ale i při chladnějším byť stále ještě teplém počasí /např. na zahradě nebo na jiném místě, kde lze použít přímotop/.

  • 14dnů – 4 měsíce – fotím miminka nejraději v rodičovském náručí. Pokud nemají problém, lze je vložit např. do proutěného koše, ale ze zkušenosti mohu říct, že naprosté většině miminek se neznámé prostředí líbit nebude.  Pokud trváte na focení mininka mimo Vaši náruč, počkala bych minimálně do 4.-5. měsíce. Ani tento věk ale nebývá pro samostatné focení zárukou.

  • 4-5 měsíc – děti většinou umí již ležet na bříšku a pást koníčky, zároveň hezky reagují na chrastítka a různé podněty. Nejspokojenější budou ale stále v rodičovském náručí.

  • 6 měsíc – kolem půl roku věku děti začínají některé děti lézt, resp. plazit a více objevovat svět a nelíbí se jim na jednom místě ani v košíku na zádech, ještě nesedí, je třeba se již více obrnit trpělivostí

  • 9-11 měsíc ideální věk na focení (tento fakt není příliš známa většina rodičů čeká až na dosažení 1. roku věku). Fotky, které můžeme v tomto období pořídit jsem velmi různorodé. Děti většinou již umí sedět a moc je to baví. Krásně reagují na podněty. Začínají se stavět, takže je můžeme postavit k různým stoličkám. Ale hlavně ještě nikam neutíkají . Focení v tomto období lze opravdu vřele doporučit!

  • 1 rok – děti začínají chodit a udělají vše pro to, abychom se při tomto tradičním focení opravdu všichni zapotili

  • 1,5-téměř 3roky – období „neřízené střely“ – nikdy nelze říct dopředu, jak focení dopadne, pro tento věk je venkovní focení obzvlášť vhodné, focení v ateliéru je pro děti nepřirozené, aktivita „za trest“ , děti chtějí běhat, řádit. Venku k tomu mají spoustu možností a zároveň se zde s největší pravděpodobností najde něco, co je na chvilku dokáže zaujmout a zpomalit (a v tu chvíli často přichází má chvíle. Při tomto focení vznikají zejména momentky.

  • Od 3 let výše – děti již bývají rozumné a lépe spolupracují, nicméně již mohou ztrácet svou spontánnost. Většinou se s nimi ale lze dobře naladit na jejich vlnu. Při focení dětských portrétu bývá lepší, pokud rodiče do focení příliš nezasahují a zejména je nevybízejí k „úsměvům“.  Většina dětí se sice na pokyn rodiče usmívá, výsledkem jsou ale fotky sce s velkým úsměvem, ale smutnýma očima. Prosím, zkusme to tentokrát bez: "Řekni sýr" a "Usměj se na paní fotografku". Já Vám na oplátku slíbím, že udělám maximum pro to, abych Vaše dítko rozesmála a přirozený úsměv z něj vyloudila vyloudila

Česky (Czech) English
© 2009 Zuzana Lhotská
Developed by Kinet